• Casey Anderson

How to Price Your Product: CoLab Market

Markets are a great opportunity for vendors. Whether you are trying out a new idea, or you have an established business and are looking to build on your brand, CoLab Market is for you! Markets are a unique way to engage directly with your customers and let them know about what you offer. You might not make every sale, but by letting someone know about the products and services you offer, you are building your customer base and growing your business.


In order to set yourself up for success, we have put together tips on how you can make the best out of your market experience.


It is important to understand the true cost of your product to know how to price it properly, and make a profit. You should be making money from every sale right from the start. In order to do this, it is important to collect and keep track of your time and expenses. When operating a business there are direct and indirect costs. Your expenses are direct costs. Your time, labour, and overhead are indirect costs.


When tracking your expenses remember to account for your own labour.


Figuring Out Your Costs:

Fill in the chart below to help you come up with your product cost.

Item

Cost Breakdown

Materials

Price all of the materials you use to make your product. Include added costs such as shipping or duties.

Labour Think of how much you would like to make, whether per item, per hour, or per year.

Overhead Think of this as costs that you have, but cannot assign to one single item. This can include: - rent - maintenance of equipment - business cards - marketing, etc. Breakdown the fees by month, year, or project. Divide by how many products you will produce during that time period.

Total

It is important to consider whether your production volume affects the total cost. For example, if you are making cookies, it will likely be cheaper to purchase the ingredients in bulk, lowering the cost of materials.


Doing Market Research:

While knowing the true cost of your products is essential, it is up to you to decide how much you will charge for an item. At this stage, we recommend that you do some market research and check what other businesses are doing. What are other companies selling similar products for? Is your costing in line with other businesses?


If your products are more expensive that others, that’s okay, there might be a good reason. Maybe you are buying all locally sourced ingredients which adds value, and some customers might be happy to pay more for that. It is important for you to understand the decisions around your pricing so that you can make a fair profit as well as answer questions that customers might have.

Revising Your Costs:

If you cost out the item and find that it is to expensive to make, review each point to see where you may have an opportunity to save costs. Maybe you can find a supplier that doesn’t charge for shipping, or maybe if you buy in bulk you can save.


You want to make sure your customers feel like your products have good value, but that does not always mean that items have to be cheap.


The market will provide the opportunity for direct feedback from customers. Listen to their feedback and comments on value and price. Ideally, the customer will feel like these two qualities are a match.


Did you find this useful? For more information, check out our Resources.

How to Price Your Product Feb 2022
.pdf
Download PDF • 207KB